Plac zabaw

Po co plac zabaw?

Zabawa jest największym żywiołem dzieci, które potrzebują doświadczać świata w sposób nieskrępowany. Często poszukują w tym ekscytacji i mierzenia się ze sobą i innymi dziećmi. Dzieci nie potrzebują „placów zabaw”. Mogłyby im wystarczyć opuszczone sady lub nieużytki, gdzie można wspinać się po drzewach, krzaki i zarośla, w których można budować domki i bazy, kałuże, rzeka, piaszczysta łacha, opuszczone ruiny oraz towarzysze zabaw i brak czujnego oka rodzica.

Place zabaw potrzebne są rodzicom i opiekunom, dorosłym chcącym zapewnić dzieciom ruch na świeżym powietrzu, silne, pozytywne emocje, kontakt z naturą, innymi dziećmi, a jednocześnie dbającym o ich bezpieczeństwo i zdrowie, poszanowanie cudzej własności, zieleni i pozostałych współużytkowników przestrzeni.

Dlaczego naturalny plac zabaw?

Naturalny plac zabaw w najpopularniejszym rozumieniu to miejsce przeznaczone do zabawy, w którym wykorzystuje się naturalne ukształtowanie terenu, lokalną roślinność oraz stosuje materiały naturalne. „Górka” na terenie PPW jest idealnym miejscem na taki plac zabaw. Dlatego teren placu zabaw nie zostanie ogrodzony, nie pojawią się na nim plastik i sztuczne nawierzchnie. Plac zabaw zostanie urządzony między drzewami.

Zważywszy na to, że lata mamy coraz gorętsze, a zdecydowana większość ursynowskich placów zabaw zazwyczaj pozbawiona jest drzew, ten park będzie szczególną atrakcją latem i będzie dawał dużo naturalnego cienia w gorące, letnie dni. Pozostałe zbocza porośnięte trawami i drewniany taras będą zaś oferowały możliwość zabawy na słońcu i piknikowania. W lasku i na szczycie górki pojawią się też ławki i inne siedziska, co umożliwi relaks także rodzicom.

Zaplanowana jest zjeżdżalnia, wykorzystująca naturalne ukształtowanie zbocza, która pozwoli czerpać radość ze zjeżdżania przez prawie cały rok, bo dziś jest to możliwie tylko w nieliczne dni ze śniegiem. Będzie też alternatywą dla turlania się po łące, gdy pogoda nie będzie temu sprzyjać. Obok zjeżdżalni powstanie zestaw wspinaczkowy, ułatwiający wdrapanie się po stromym zboczu na zjeżdżalnię i stanowiący dodatkową atrakcję dla starszych dzieci.

Planowane są także inne instalacje nawiązujące do otoczenia: las pajęczyn, tunel, labirynt z pieńków, kłody do siedzenia, a także huśtawki. Część instalacji będzie łatwo dostępna dla dzieci z niepełnosprawnościami, a także najmłodszych dzieci odwiedzających to miejsce. Dominującym materiałem będzie drewno. Strefy bezpieczeństwa wyłożone będą zrębkami drewna.

Zmiany koncepcji placu zabaw

Pierwotna koncepcja placu zabaw zawierała dużo atrakcji dla dzieci. W wyniku kolejnych poprawek i konsultacji społecznych ich ilość została znacznie ograniczona.

PODOBA CI SIĘ KONCEPCJA PARKU?